Zpět do fotogalerie

Pomoc při povodních v Dolních Beřkovicích

Dne 16.8.2002 byla od ranních hodin organizována pomoc jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí z okresu Rychnov nad Kněžnou. Jako lokalita vhodná k zásahu větší skupiny hasičů záchranářů byla vybrána oblast Mělnicka - obec Dolní Beřkovice. Jedná se o členitou obec, která se nachází v povodí řeky Labe a je vzdálena cca 8 km od Mělníka. Obec je utvořena ze dvou místních částí Dolní Beřkovice a Vlíněves a čítá přibližně 1300 obyvatel. Přejezd do obce Dolní Beřkovice probíhal bez větších problémů přes Prahu a teplickou dálnici. V první fázi pomoci odjížděly do obce Dolní Beřkovice jednotky SDH Týniště nad Orlicí, SDH Častolovice, SDH Kostelec nad Orlicí, SDH Olešnice v Orlických horách, SDH Dobré, SDH Hlinné, SDH Kvasiny, SDH Albrechtice nad Orlicí, SDH Solnice, SDH Voděrady, SDH Lično, SDH Deštné v Orlických horách. Později byly v dané lokalitě nasazeny jednotky SDH České Meziříčí, SDH Orlické Záhoří, SDH Rokytnice v Orlických horách, SDH Trhový Štěpánov okres Benešov.

Obec Dolní Beřkovice byla rozdělena na tři úseky. Jeden úsek představovala nejvíce postižená část obce Dolní Beřkovice, druhý úsek místní část Vlíněves a třetí zatopené domy u fotbalové hřiště. V prvních dvou úsecích působili dobrovolní hasiči z okresu Rychnov nad Kněžnou, jejichž velení byli v dalších fázích zásahu podřízeni dobrovolníci a armáda. Přečerpávání laguny u hřiště bylo po dohodě s velitelem odřadu profesionálních hasičů HZS Královéhradeckého kraje p. Marshalem plně v režii profesionálních hasičů Královéhradeckého kraje s tím, že pro tento účel musela být nezbytně nutně vyčleněna část techniky i materiálu odřadu dobrovolných hasičů.

Přečerpávání vody probíhalo ve dne v noci od úterý dne 20.8.2002 přičemž na místě bylo trvale nasazeno velké množství čerpadel čítající 5 plovoucích čerpadel MAXIMUM o výkonu 1300 l/min, plovoucí čerpadlo Kawasaki o výkonu 1100l/min, 2x plovoucí čerpadlo Froggy o výkonu 800l/min, dvě kalová čerpadla Honda o výkonu 1300 l/min, hydro-čerpadlo zapůjčené od místní firmy o výkonu 6000l vody za minutu. Průběžně byla k přečerpávání nasazena i automobilová stříkačka AS 16 IFA SDH Kostelec nad Orlicí s výkonem čerpadla 1600l/min, které bylo obměňováno strojem PS 12 o výkonu 1200l vody za minutu. Výkon čerpadel tak s určitými ztrátami představoval cca 15000l vody za minutu. Zbývající čerpadla ve výbavě SDH byla nasazena na úklidové práce. Pro účely přečerpávání laguny u hřiště bylo rovněž přislíbeno zapojení čerpadla Mamut o výkonu 36 000l vody za minutu. Toto čerpadlo se však s ohledem na jiné priority nepodařilo v dané oblasti nasadit. V tomto úseku přečerpávání laguny musely být později zřízeny bytelné přejezdové můstky, které byly schopny udržet kamiony o hmotnosti 35 t a linkové autobusy.

Přečerpávání ostatních lagun bylo s ohledem na vysokou hladinu spodních vod neúčelné, proto bylo v průběhu zásahu přistoupeno jen k jednorázovým přečerpávacím akcím, které měly spíše psychologický význam pro uklidnění obyvatelstva.

Běžný pracovní den v záplavové oblasti se tak skládal z ranního budíčku v 6:00 hodin, pracovní porady v 7:00 h, potom následovaly přesně evidované likvidační a úklidové práce, vycházející především z potřeb obce, obyvatel a neodkladných zásahů směřujících k odstranění možných nebezpečí (např.pády budov a štítových zdí, ekologické havárie). Zasahující hasiči tak trvale prováděli odklizení uhynulých zvířat, odstraňování žoků s pískem, nakládání kontejnerů, čištění kanalizace, omývání stěn a podlah domů, čištění a úklid domů, ojedinělá čerpání venkovních skružových studní a sklepů, kde nehrozilo opětovné zaplavení spodní vodou a jejich zborcení. Další zásahové práce představovaly zabezpečení a likvidaci látek vzbuzujících odpor. Zde se jednalo převážně o zahnívající obilí a zemědělské plodiny.

Vstup do objektů byl ve všech fázích zásahu podmíněn souhlasem statika a účastí majitele. V této fázi zásahu se pozitivně projevilo rozhodnutí velitele zásahu o provedení barevného označení domů místních obyvatel. Tyto domy pak byly zabezpečeny a vyklizeny přednostně. Ženám byl do zátopové oblasti umožněn vstup až po dokončení hrubé očisty. Dětem nebyl vstup do lokality povolen vůbec a byly odvezeny na letní dětské tábory.

Specifickou zásahovou činností byla pro zasahující hasiče záchrana vyhladovělých a stresovaných zvířat ze zatopených rodinných domů. Zubožená zvířata se nacházela zpravidla v půdních prostorách rodinných domů a s ohledem na svůj zdravotní stav odmítala poslouchat i samotné majitele. Zde museli zasahující hasiči přistoupit k dopravě majitele zvířete lodí do zaplaveného domu a následnému vlečení lodi či člunu až ke břehu s využitím rybářských holínek a brodících bot. Samotný hasič se s ohledem na stav zvířete v lodi nemohl pohybovat.

Netradiční zásahovou činnost pro hasiče představoval i nález lachtana a jeho následné zabezpečení až do příjezdu odchytové služby a vyzvednutí objevených drahocenných předmětů v zámecké kapli. Zde bylo nejprve místo zásahu řádně zadokumentováno a postupně bylo přistoupeno k evidenci a zabezpečení nalezených předmětů. Samotné vyzvednutí cenností probíhalo za účastí velitele zásahu, zástupce církve a obecní samosprávy. Na místě byl pořízen soupis předmětů a fotodokumentace jednotlivých kusů. Záchranné a úklidové práce byly s ohledem na panující počasí ukončeny ve 20 nebo v 18 hodin.

Na místě v obci Dolní Beřkovice byly do doby příjezdu nové čtyřčlenné skupiny hasičů z okresu Rychnov nad Kněžnou, ve složení SDH Opočno, SDH Trnov, SDH Domašín a SDH Pohoří, ponechány tři jednotky, které byly složeny z členů SDH obcí, kteří přijeli na střídání v posledním sledu. Jednalo se o SDH Častolovice, SDH Orlické Záhoří a SDH Kvasiny. Zasahující jednotky ještě později rozšířilo opět Deštné v Orlických horách a hasiči z Dobrušky.

Další jednotky zasahující v jiných lokalitách: Doudleby nad Orlicí - Doudleby v jižních Čechách, Roveň, Dlouhá Ves, Vamberk - Zbraslav, Kounov-Protivín, Tutleky, Bohdašín - Tuháň, Kly, Skuhrov nad Bělou - Lužec nad Vltavou, Bolehošť - Vojtkovice (Křivousy), Slatina nad Zdobnicí, Javornice - České Kopisty okres Litoměřice.