Srpen 1968 očima hasičů  - 23.srpna 1968

Den čtvrtý
pátek 23. srpna


Po dlouhých třinácti hodinách mají hasiči opět poplach. Ve dvě hodiny ráno spěchají červené vozy na náměstí Maxima Gorkého*. Po uhašení ohně, který v jednom bytě zničil pohovku, se jednotka vrací na základnu.

* Dnešní Senovážné náměstí.
 

Jakmile se rozední, městem se opět začíná ozývat střelba. Další požár na sebe nenechá dlouho čekat. Krátce po sedmé hodině spěchají hasiči do Hybernské ulice. Nedaleko náměstí Republiky zapálila salva ze samopalu podlahu kanceláře v prvním patře. Požár je zlikvidován za několik minut, ale hasiči raději rozeberou část podlahy a ujistí se, že nehrozí nebezpečí dalšího vznícení. Zásah se tak protáhl téměř na jednu hodinu.

09.30 hod.
Prezident republiky Ludvík Svoboda odlétá v doprovodu Vasila Biľaka a Aloise Indry do Moskvy.

 

Kolem 10.00 hod.
Okupační vojska obsazují hlavní správu VB v Bartolomějské ulici na Starém Městě.

Před 12.00 hod.
Od budovy Národního muzea směrem dolů přichází skupina mladých lidí držících se za ruce. Houkají sirény a klaksony aut. Vojáci jsou zmateni. U některých tanků se zavírají poklopy. Kulomety a děla se otáčejí, hledají cíle. Nikdo však neprovokuje. Po dobu hodinové generální stávky zůstává náměstí pusté.


I dnes hasiči vyrážejí na Vinohradskou třídu. Tentokrát ale jedou až nahoru k Olšanským hřbitovům ke křižovatce s Libickou ulicí. Příslušník VB Petr Deyl ve tři čtvrtě na tři odpoledne oznamuje, že se tam po ulici žene oblak dýmu. Hasičům se za pomoci vodní mlhy podaří kouř srazit k zemi a poté zlikvidují i zapálený odpad na ulici. Je to otázka několika minut.

17.25 hod.
Rozhlas varuje před nočním zatýkáním a doporučuje zmást okupanty odstraněním názvů ulic, čísel domů a jmenovek.


Pět minut po dvacáté hodině hlásí na tísňovou linku 150 Roman Roháč z VB, že v Koněvově ulici na Žižkově hoří motocykl. Za deset minut je jednotka na místě, ale lidé mezitím plameny uhasili. Profesionálové tedy jen zkontrolují místo hoření a vrací se na stanici. "Zjišťování příčin požárů tehdy nebylo na tak vysoké úrovni. Dnes se podaří vypátrat přesná příčina téměř u každého případu. Nutno také dodat, že tehdejší velitelé ani příliš netoužili po tom, aby se zjistilo, že "spřátelení" vojáci ve městě napáchali milionové škody," zamračí se bývalý spojař.

23.10 hod.
Sověti střílí v Pařížské ulici u Staroměstského náměstí po autohlídce VB.


Den pátý
sobota 24. srpna


Stejně jako se uklidňuje situace ve městě, mění se i struktura výjezdů. Žádné velké požáry se nekonají. "To je sice pravda, ale nesmíme zapomenout na to, že tanky byly stále v ulicích a naše rychle jedoucí a houkající vozy u vojáků stále vzbuzovaly značnou nervozitu," připomíná vypravěč fakt, že se vozy záchranářů často staly terčem sovětských projektilů.

6.20 hod.
Čs. rozhlas: Jednání v Moskvě se zúčastní i dosud internovaní českoslovenští představitelé - Alexander Dubček, Oldřich Černík a Josef Smrkovský.

8.00 hod.
Náměstek ministra vnitra Viliam Šalgovič je zbaven funkce a řízení StB přebírá ministr vnitra Josef Pavel.

V 8.06 hod. vyráží pracovníci centrální stanice na sídliště Petřiny. V jednom domě v Brunclíkově ulici uvízl muž ve výtahu. Záchranná akce trvá hasičům rovných sedm minut.


V půl dvanácté zase směřují do Vězeňské ulice na Starém Městě. V činžovním domě vzplály saze v komíně. Opět rutinní zásah. Jednotka odjíždí po čtrnácti minutách.

Dopoledne
V hlavním městě je postupně obnoven provoz hromadné dopravy.

15.35 hod.
Čs. rozhlas: Za první dva dny okupace bylo v Praze 18 mrtvých a 307 raněných.


Zbytek dne hasiče zaměstnávají už jen "potravinové" výjezdy. V půl druhé nepozorná hospodyňka zapomněla před odchodem z bytu vypnout sporák, na němž vařila brambory. Když dorazila domů do Francouzské ulice, měla vyražené vchodové dveře, očazenou kuchyň a bazén na podlaze. "Může se zdát, že někdy hasiči jednají příliš brutálně, ale není zbytí. Jde o vteřiny a škoda, kterou při zákroku nadělají, je většinou mnohonásobně menší, než kdyby otáleli a nechali oheň ničit," vysvětluje bývalý hasič.

Večer se nevyvedla příprava jídla zase obyvatelům bytu v prvním patře domu číslo 35 v Bělehradské ulici. Průběh zákroku je ale tentokrát o poznání klidnější. Lidé jsou doma, a tak se záchranáři zdrží jen dvě minuty.

18.50 hod.
Prezident republiky informuje vládu, že jednání v Moskvě "dosahuje pokroku". Zároveň varuje před nepředloženými kroky.


Den šestý
neděle 25. srpna


Během noci Sovětští okupanti vnikají do budovy ministerstva dopravy. Údajně hledají zbraně. Ve skutečnosti však ničí technické zařízení.

Příslušníci sovětské státní bezpečnosti obsazují budovu ministerstva zahraničí. Pod ochranou silného vojenského útvaru prohledávají kanceláře.

Přestože si nikdo stále nemohl být ničím jistý, státní instituce se postupně osmělují k opatrné reakci. Svědčí o tom i fonogram, který byl adresátovi telefonicky předán v 8.55 hod.:

Národní výbor Praha žádá velvyslanectví SSSR, aby vojska nestřílela na vozy požární služby, záchranné služby a bezpečnosti!
předala: Tomšová

"Ale všimněte si, že se u slova vojska už neobjevuje označení okupační. V prvních dnech to bylo samozřejmé, avšak teď euforie pomalu klesala a lidé si dávali větší pozor na ústa. U úředníků to platilo dvojnásob," pokyvuje hlavou Pavel Rubeš.

12.50 hod.
Čs. rozhlas vysílá zprávu o tom, že sovětské jednotky zabavily zbraně jednotce Lidových milicí na Vysoké škole politické. Rozložily je na nádvoří a fotografují je. Snímky mají zřejmě sloužit jako důkaz o existenci kontrarevoluce v Československu.


14.00 hod.
Okupanti se pokouší připojit na pouliční rozhlas kolaborantskou rozhlasovou stanici. Jakmile se však ozvou první slova, lidé odpovídají ohlušujícím pískotem. Pokus je několikrát zopakován, ale vždy se stejným výsledkem.


Dnes zásobuje tísňovou linku 150 telefonáty pouze Jaromír Vaníček z Veřejné bezpečnosti.

Poprvé se ozve ve čtyři hodiny odpoledne. U budovy jatek v Argentinské ulici v Holešovicích hoří brikety. Za dvě minuty je doutnající uhlí prolito vodou a velitel zásahu nařizuje návrat.

Vpodvečer se na operačním středisku opět ozve Vaníčkův hlas. Z jednoho bytu v Bystřické ulici na Pankráci vychází kouř. Ve tři čtvrtě na šest se pod okny postiženého příbytku rozblikají modré majáčky. "Jde o spálené maso na vařiči," ozve se krátce poté ve vysílačce na dispečinku.

18.15 hod.
Čs. rozhlas: V Praze bylo vysazeno asi 800 příslušníků okupačních mocností v civilu, mají falešné československé pasy, hovoří perfektně česky a slovensky. Jsou to údajně příslušníci sovětské státní bezpečnosti a jsou vysíláni do jednotlivých měst.


Pozdě v noci Sovětská hlídka střílela před Hradem na členy československé vlády.
 

Den sedmý
pondělí 26. srpna


Situace na dispečinku se opět přiostřila. Dvě minuty po třetí hodině ranní telefonuje atašé USA, že v budově jejich velvyslanectví na Malé Straně hoří podkroví. Zároveň však vzkazuje, že hasiči se dovnitř kvůli sovětským tankům nedostanou. Za půl hodiny volá diplomat znovu. Hasiči mají na místo přijet po rozednění.

Před pátou hodinou ranní se dispečer pokouší dovolat na ambasádu, nikdo se však nehlásí. Za deset minut se mu to konečně podaří. "Ano, opravdu tu hořelo, ale máte čekat," ozve se neznámý hlas ze sluchátka.

Po dalších deseti minutách to operační důstojník zkouší znovu. Tentokrát se dozví, že požár je uhašen. I nadále má však vyčkat. Velvyslanectví prý samo zavolá. V 5.20 hod. opět telefonuje atašé. Prý je všechno v pořádku, plameny už nikoho neohrožují. Žádá jen o vyšetření případu. V 5.43 hod. vyjíždí na místo vyšetřovací skupina. Tím zápis v knize hlášených případů končí.

"Co se týče příčiny požáru, nevím nic určitého. Tehdy se ale říkalo, že opilí sovětští vojáci v noci zahlédli americkou vlajku a začali na ni střílet. Kulky vlétly na půdu velvyslanectví a zapálily uložené písemnosti," odhaduje hasičský veterán.

09.00 hod.
Čtvrthodinová manifestace, při které znějí v Praze všechny sirény, zvoní zvony a ozývají se klaksony aut.


Dopoledne v Podolí ostřelují vojáci civilní automobil. Neuposlechl prý výzvu k zastavení. Výsledkem jsou tři mrtví a jeden těžce zraněný.

Před polednem se naposledy připomenou trosky ohořelých domů na Vinohradské třídě. V domě číslo 21 opět vzplály ohořelé trosky zařízení. Za necelou hodinu je živel zneškodněn a vozidla záchranářů otáčejí směrem ke garážím v centrální stanici.

13.00 hod.
Ministerstvo školství oznamuje, že školní rok začne podle plánu druhého září. Statisíce školáků mají smutek.

15.00 hod.
Sovětské vrtulníky shazují nad hlavním městem podvržené vydání Rudého práva.


Odpoledne
V nemocnici v ulici Na Františku leží mrtvý sovětský voják. Z jeho samopalu náhodou vyšla rána a kulka mu způsobila zranění sedacího svalu. Výstřel však vylekal jeho spolubojovníky, kteří ho ve zmatku na místě usmrtili. V Praze bylo od začátku okupace zabito 22 lidí a 314 utrpělo zranění.

20.00 hod.
Sovětská vojska uvolňují budovu předsednictva vlády.


Den osmý
úterý 27. srpna


08.05 hod.
Čs. rozhlas: Značná část těžké techniky okupantů opustila střed Prahy, ministerstvo národní obrany, Chotkovu ulici, přístupové cesty ke Klárovu, rovněž mosty jsou opět volné.

Čs. rozhlas: Dnes ráno v časných hodinách se naše delegace vrátila z Moskvy.

08.10 hod.
Čs. rozhlas: Leninova třída je již dva dny obsypaná lidmi. Chtějí přivítat delegaci, která se vrací z moskevských jednání.


Na stanici číslo 1 v Sokolské ulici nastala situace, kterou by si před několika dny dovedli hasiči představit jen stěží - za celý den nemá jednotka ani jeden výjezd. O práci však rozhodně není nouze. "Když už se někdy stane a dlouho není žádný výjezd, dělá se to, na co při běžném fofru není příliš čas. Uklízí se zbrojnice, auta, leští se kapoty, boty a helmy. Opravuje se vybavení. Někdo využije volnou chvilku ke spánku. Nezapomínejme, že se sloužily a dodnes slouží mnohahodinové šichty v kuse," líčí chvilky oddechu Rubeš.

14.40 hod.
Rozhlas poprvé vysílá výsledek moskevských jednání mezi představiteli SSSR a ČSSR. Následuje projev prezidenta republiky Ludvíka Svobody.


Den devátý
středa 28. srpna


Na sedmistý sedmdesátý devátý případ roku 1968 si záchranáři z centrální stanice museli počkat až do tohoto dne. V půl šesté ráno spěchají na Smíchov. V areálu uhelných skladů hoří brikety. Požár není nijak velký a jeho vzdor trvá jen čtyři minuty.

Opět vládne běžný provoz, při němž muži od stříkaček sotva stačí sníst svačiny přinesené z domova.

V půl osmé jedou do Americké ulice na Vinohradech, kde v domě číslo 32 jiskří rozvodná deska elektrického proudu.

Po čtrnácté hodině míří do Veleslavína. V ulici Na Okraji hoří rádio. Než však stihne jednotka dojet na místo, oznamovatel volá znovu s tím, že se nic nestalo.

Odpoledne

Výzvami k odstranění protiokupačních hesel a nápisů z veřejných prostranství začíná československé vedení plnit moskevský protokol.

Ani další případy na sebe nenechají dlouho čekat - na Újezdě na Smíchově hoří v bytě odpadkový koš, na holešovickém nádraží brikety, v obchodním domě Perla v Perlové ulici u Václavského náměstí chytil sklad oděvů, v Masné ulici na Starém Městě uvízl muž ve výtahové šachtě. Situace se definitivně vrací do normálu. Alespoň z pohledu pražských hasičů.

Srpen 1968 - listopad 1989

Bylo uhašeno ještě mnoho požárů, než se situace začala vracet do normálu i z pohledu ostatních lidí.